Dela nyhet
Tack för allt! Gadden!
24 apr, 18:45

Under helgen har vi nåtts av nyheten, att mångåriga FBK medlemmen, och Isbane förespråkaren Bengt-Göran Gadd har avlidit.
Bengt-Göran Gadds betydelse för FBK var stor. Han spelade i föreningens olika lag, i massor av år, och var under många år tongivande i kampen för en Konstfrusen Isbana med Bandymått i Ronneby Kommun. Gadden satt också i FBK´s styrelse under flera perioder, och representerade även klubben i Smålands Bandyförbund under en tid.
Hans starka vilja, och kompromisslösa framtoning när det gäller föreningslivet och Isbanefrågan gav Bengt- Göran både vänner och anhängare, men också vissa som ibland tyckte annorlunda.
Jag var en av dom som gillade hans djupa engagemang. Jag träffade Bengt- Göran under min första sejour i FBK redan 1985, och spelade faktiskt någon match, med den i Röda Titan skridskor utrustade tufft spelande veteranbacken, framför mig i försvaret. Redan då såg man Bengt-Görans stora engagemang för Bandysporten i Blekinge i allmänhet, och Isbanefrågan i Ronneby, i synnerhet.
Bengt-Göran förstod tidigt att klubben, och sporten, inte skulle kunna överleva, på lång sikt utan en konstfrusen stor yta. Tillsammans med övriga Isbaneförspråkare drev han flera kampanjer under 80- och 90 talet, för att försöka förmå bl. a. Ronneby Kommun att bygga denna för Bandysporten livsavgörande isyta.
Flera gånger var det väldigt nära.
Några år efter millenniumskiftet, så öppnade det sig lite i frågan, då Isbaneförespråkaren och lokalpolitikern Willy Persson började driva på frågan från Politiskt håll. I samma veva kom jag tillbaka i föreningen, och tillsammans med dåvarande Ordföranden Peter Olofsson, Bengt- Göran Gadd och gamla isbanekämpen Gunnar Hall så startade vi upp en arbetsgrupp, med uppgift att göra ett sista ärligt försök att få en byggnation till stånd.
Under flera år, så hade jag och Bengt-Göran i det närmaste daglig kontakt, och han jobbade stenhårt, engagerat och envist med frågan.
Under dessa år, och även fortsättningsvis har klubben fått mycket hjälp av Svenska Bandyförbundets Lars Wennerholm, och Lasse och Bengt-Göran utvecklade en god vänskap under dessa år, som klubben haft stor nytta av sedan dess, då Lasse är klubbens kontaktperson i Bandyförbundet.
Jag och Gadden satt i kommunhuset när Isbanebyggnationen klubbades igenom för ca 13 år sedan. Vi kramade om varann, och firade att hårt arbete hade gett resultat. Under själva byggnationen var Bengt-Göran också aktiv, och följde intresserat arbetet, med Kylslangar, kylkompressorer och uppförande av klubbhuset osv.
Tyvärr drabbades Bengt-Göran under denna tid av sjukdom, som har stoppat honom från att själv deltaga aktivt på själva isytan.
Detta i sig, är djupt tragiskt, för få, om någon har så tydligt och hårt arbetat med att få Lugnevis isyta konstfrusen, som Bengt-Göran Gadd.
Tack för allt du gjort för Fredriksbergs BK, och Isbanan Bengt-Göran, och Tack Gun-Britt för du lät Gadden ge oss all den tiden.
Våra tankar är med dig, och hela familjen, och ni har vårt varmaste deltagande, i er sorg.
Erland Jacobsson
Ordförande FBK